środa, 29 stycznia 2014

Czy wiesz, że 6 x 8 to....

...najtrudniejsza część tabliczki mnożenia. A jak to stwierdzono? Współczesna  technologia potrafi zmierzyć i zbadać nawet takie rzeczy. Przebadano 232 dzieci, które udzieliły łącznie 60 000 odpowiedzi. Najwięcej błędów (ponad 60%) pojawiło się w działaniu 6 x 8, a na drugim miejscu w działaniu 8 x 6. Badanie pokazało również, że chłopcy szybciej udzielają odpowiedzi na pytanie o wynik, ale statystycznie popełniają więcej błędów niż dziewczynki.
Wyniki badań wykorzystano do stworzenia aplikacji do nauki tabliczki mnożenia na smartfon. To świetna sprawa. Aplikacja analizuje twoje słabe strony, czyli wychwytuje działania, w których często popełniasz błędy i serwuje ci je do wielokrotnego powtarzania. Oczekiwane efekty murowane. Więcej o tym badaniu dowiecie się na http://www.crazynauka.pl
Jak ten świat się zmienia, kiedyś metody uczenia tabliczki mnożenia były bardzo proste, często uciążliwe, a nawet drastyczne dla tych, którzy nie potrafili jej opanować. Dziś jest wiele możliwości, aby ją opanować. Niektórzy wybiorą komputer i Mathzoo. Niektórzy poproszą rodziców o ustne odpytywanie. Niektórzy rozwieszą  tabliczkę mnożenia (trudne działania) nad ścianie swojego pokoju. Wybór jest sprawą indywidualną. A dziś tablica z najtrudniejszym do zapamiętania działaniem.

2 komentarze:

  1. No proszę, nie wiedziałam, że to najtrudniejsze akurat. Już bardziej podejrzewałabym 7 x 8 :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie też 7 x 8 było zawsze najtrudniejsze...

      Usuń