wtorek, 4 marca 2014

Plan mojej miejscowości

Najpierw zabraliśmy kompasy i udaliśmy się na podwórko, aby przypomnieć sobie zasadę działania kompasu oraz ustalić kierunki świata względem szkoły. Trzecioklasiści wiedzą, że od szkoły do Kaniówki musimy iść w kierunku północnym, a do sklepu  na północny wschód. Wiedzą też, że gdy odwrócimy się o 180 stopni wskazówka kompasu też się obróci, ale nie tak szybko jak my. Powtórka z kompasu była krótka, bo uczniowie nie mieli problemu z posługiwaniem się nim.
Tam jest północ!

Potem pracowaliśmy z mapą w wersji papierowej. Uczniowie zobaczyli reprodukcję najstarszej mapy Piasku i usłyszeli opowieść o tym, jak wyglądał Piasek w XVII wieku. Reprodukcja pochodzi z książki "Nad brzegami Dokawy" Zygmunta Orlika.
 
Najtrudniejszym zadaniem była praca z planami Piasku, a właściwie z planami przyszłej kanalizacji, które użyczyła nam pani sołtys. W klasie zabrakło miejsca dla tych ogromnych arkuszy. Musieliśmy więc udać się na szkolny korytarz. Uczniowie mieli za zadanie odnaleźć swój dom i oznaczyć go samoprzylepną karteczką. Było to trudne zadanie zwłaszcza, że plan Piasku był w kilku częściach. Szczęśliwcom i tym bardziej wytrwałym się udało się odnaleźć swoje miejsce zamieszkania. Niektórzy, którzy odnaleźli swój dom, pomogli odnaleźć miejsce zamieszkania swoim sąsiadom.
 1 komentarz:

  1. Plany naszej kanalizacji są dla mnie tak odległe, myślę, że dzieciaki lepiej sobie dały radę i szybciej odnalazły swoje domy na tych planach niż ja. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń