wtorek, 27 maja 2014

Czas na pizzę...

Pomysł na warsztaty kulinarne oraz propozycja ich przeprowadzenia wyszła od mam trzecioklasistów już  z początkiem drugiego semestru. Jednak dopiero dziś udało się nam projekt zrealizować. Wszyscy rodzice  partycypowali w kosztach poniesionych na zakup produktów. Warsztaty przeprowadziła pani Katarzyna Kapias przy współudziale p. Marzeny Kolon oraz p. Agnieszki Helios.
Uczniowie poznali przepis na pizzę, dowiedzieli się jakie produkty są potrzebne. Zobaczyli na własne oczy na czym polega praca drożdży i wyrastanie ciasta. Pracując w grupach wygniatali ciasto, wałkowali je, wykładali na blachę, nakłuwali, smarowali sosem i wykładali na nią szynkę, salami, pieczarki oraz inne produkty, posypywali serem. Najtrudniejszym momentem było czekanie na pizzę, ponieważ jej wypieku nie da się przyspieszyć, ale i na to znaleźliśmy sposób. Trochę zabawy, kalambury, głuchy telefon i ... czas oczekiwania szybko minął.
  Czego nauczyliśmy się dzisiaj?
  • Tego, że bardzo się różnimy. Nawet preferencjami smakowymi. Uczniowie wybierali spośród czterech różnych zestawów dodatków do pizzy. Jedni leją keczup na pizzę, inni obok, a jeszcze inni nie używają go wcale...
  • Że praca w grupach jest przyjemna, robimy coś razem, uczymy się od innych, wymieniamy się doświadczeniami wyniesionymi z domu.
  • Że w pracy w kuchni trzeba być cierpliwym i często trzeba czekać, aż nasz gotowy wypiek będzie mógł zagościć na naszym stole.
  • Że własnoręcznie i samodzielnie przygotowany wypiek (potrawa itp.) smakuje wyjątkowo...
  • Że warto próbować i nie zamykać się na nowości.... W trakcie degustacji okazało się, ze najbardziej zatwardziali przeciwnicy niektórych dodatków (np.  pieczarek) ostatecznie degustowali również i taką pizzę.
Podziękowania dla Rodziców uczniów klasy III B 
za pomysły i realizację kolejnego wspaniałego projektu.
Beata Skrzypiec

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz